Asgari Ücret İle Ev Kredisi Alma

Kredi Başvurusu Admin 2.518 views

Bugün ülkemizde asgari ücret 1000 TL yenilenmiş olup yapılacak çalışmalar ile 2016 yılında 1300 TL olması planlanmaktadır. Asgari ücretli çalışanların ev sahibi olabilmesi adına yapılan toki ve diğer konut üreticilerinin bankalar aracılığı ile 120 -240 ay arasında banka kredisi verip bu kredileri kira öder gibi ödeme sistemlerini desteklemesi ülkemizde milyonlarca asgari ücretlinin ev sahibi olmasını sağlamıştır. Asgari ücret alan bireylerin para biriktirip ev alabilmesi oldukça zor ve matematiksel olarak imkansız gibi görünse de bu sistem son derece popüler uygulanabilir ve sistematik olarak devlet politikası haline gelmiştir.

Asgari Ücrete Konut Kredisi

Asgari ücretlilerin konut kredisi çekme adına maaşlarının en fazla % 60’ını kredi ödemesi olarak ayırdıklarını düşünecek olursak bu yılda yaklaşık 7000 TL edecektir.  120 ay vade ile 70000 ve 240 ay vade ile çekebilecekleri maksimum kredi tutarı 140000 TL olacaktır. Bankalar genellikle bu vadelerde kredi vereceği asgari ücretlilerin iş durumu, yaş ve kefil ile ipotek taşınmazlarına da bakmaktadırlar. Banka kredi notu yüksek olan asgari ücretliler gerekli belgeleri sağlayarak kredi başvurusunda bulanabileceklerdir.

Asgari Ücretle Ev Kredisi Başvurusu

Asgari ücretli ev kredisinde ilk dönemlerde ana para değilde faiz ödenmesi sebebi ile zaman zaman programsızda yapılandırmalar da söz konusudur. Bu sebeple asgari ücretliler kredilerini makul seviyede çekmeli ve son kredi dönemine kadar erken ödeme yapmamalıdır. İlerleyen yıllarda maaşların artması ancak kredi ödemesinin sabit kalması asgari ücretlinin her geçen zaman elini rahatlatacaktır.

Asgari Ücret Kredi Kartı Limiti


Asgari ücretli için kredi kartı limiti banka kredi harcamalarına kart kullanımına ve özellikle banka kredi notuna göre değerlenebilmekte ve düzenlenmektedir. Bir asgari ücretlinin en fazla ortalama 2500 TL limitli banka kredi kartı kullanacağını söyleyebiliriz. Bu tek kart olabileceği gibi 1000 TL ve 1500 TL limitli 2 farklı bankanın 2 farklı kredi kartında rahatlıkla olacaktır. Zamanla hem maaşın artması hem de kullanımın artması ile periyodik olarak banka sizlere kredi kartı limitinin artması adına öneri ve tekliflerde bulunacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir