Arsa Kredisi Nasıl Alınır?

Kredi Başvurusu Admin 2.079 views

Bankalar kurumsal veya bireysel müşterilerinin farklı amaç ve yatırımları için yapacağı arsa alımlarında müşterilerine belirli şartlar altında arsa kredisi vermektedir. Bu arsa kredisinde faiz oranları miktarları ve taksit sayıları oldukça titiz olarak belirlenmektedir. Bankalar arsa kredisi verirken müşterilerine 36 – 48 ay içerisinde vade imkanı sunmaktadır. Daha yüksek vade süreleri uygun görülmemiştir. Arsa kredisi veren bankalar ekspertizin belirleyeceği arsa tutarına göre maksimum % 50 miktarında kredi verebilmektedir. Yani 100 Bin TL lik bir arsa alacaksanız sizler için sadece 50 Bin TL kredi verilmesi uygun görülmüştür. Arsa kredisi çeken mutlaka arsanın belediye sınırları içerisinde olması ve mutlaka imarlı bir arsa olması gerekecektir.  Arsa kredilerinde bankalar dilerse arsaya ipotek koyabilir dilerse arsa kredisi için müşterilerinden kefil isteyebilir. Arsa kredisi çeken müşteriler için bankalar zorunlu hayat sigortası yaptırma şartlarını ortaya koymaktadırlar. Arsa kredisi almak isteyen banka müşterilerinin beyan edebilir gelirlerinin yüksek tutarak daha fazla kredi çekip daha büyük arsalar alabileceğini söyleyebiliriz.

En Uygun Arsa Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Arsa kredileri arsanın bulunduğu şehir, arsa kredisinin tutarı, arsa kredisi geri ödeme vadesi ve arsanın büyüklüklerine göre değişiklik gösteren bir arsa kredisi faiz oranları ile bankalar tarafından müşterilerine sunulmaktadır. % 0,89 ile 1,29 arasında değişen arsa kredilerinde hayat sigortası dosya masrafı gibi masraflar bulunmaktadır. Ancak bankaların kredi faiz oranlarına göre müşterilerin mutlaka pazarlık yapması oranları aşağıya çekecektir.

Arsa Kredisi Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

Arsa kredisi için bankalar arsanın kullanım amacı, ilerisi için düşünülen yatırım projeleri hakkında müşterilerinden bilgi istemektedirler. Bu bankaların daha yüksek miktarlarda kredi vermesini sağlayacaktır. Bankaların yatırım yapıp üzerine konut veya dükkan tarzında olmayıp fabrika iş yeri ve üretim alanı açmasına müsaade etmektedir. Ancak bu arsanın ipotek altında tutulmasına engel olmamaktadır. İpotek altına alınması istenmeyen arsalar için arsa kredisi çeken bireylerin bankalar memur çalışanlardan birini kefil olarak sunmaları son derece etkili olacaktır. Ortak alınan arsalarda arsanın sadece kredi çeken kişinin payı kadarı değil tamamı ipotek altına alınmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notuma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir